Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 7473182



*

nr 747 3182


CANDLESTICKS

one pair, sheffield plate, England, 19th century, height: 28,


1 par, Pläter, England, 1800-tal, höjd: 28


Estimate:

500

Sold:

SEK 1100

Auction date:

Monday Mars 19 2012
at 18:32:21


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/3 15:49:04 1      100 kr
16/3 22:00:09 2      150 kr
18/3 21:02:09 3      200 kr
19/3 14:39:50 4      250 kr
19/3 16:58:11 1      300 kr
19/3 17:01:27 5      350 kr
19/3 17:34:26 6      400 kr
19/3 17:51:05 7      550 kr
19/3 17:53:28 6      500 kr
19/3 17:54:26 6      600 kr
19/3 18:01:54 7      Vinnande bud
19/3 18:20:29 6      700 kr
19/3 18:22:43 1      800 kr
19/3 18:23:37 1      900 kr
19/3 18:28:55 8      1.000 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa ljusstakar ljusstake nysilver pläter
  • 6410 CANDLESTICKS
    one pair, Gustavsberg, Sweden, kolonner i porslin...//
     

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 19:40
  • 6651 CANDLESTICK
    Josef Frank (1885-1967), Austria. Slingan. Svenskt..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 20:21
  • 6645 CANDLESTICK
    Oscar & Clothilde, apa i mässing, 2bertil', två lj..//
     

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 20:05




Ladda ner broschyr