BELYSNING / Bordslampor / Bordslampor 11108084
*
nr 1110 8084
Carl Fagerlund
(1915-2011), Sverige
Bordslampor, 2 st, Carl Fagerlund (f. 1915), Orrefors märkt RD, olika höjd
Carl Fagerlund, svensk formgivare född i Kalmar 1915, död 2011 i Orrefors
Utrop:
2.600 kr
Såld:
1.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 maj 2017
kl 20:13:55
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/5 18:03:04
1
Vinnande bud
- Tema
22 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Carl Fagerlund
Carl Fagerlund, svensk formgivare född i Kalmar 1915, död 2011 i Orrefors
Läs mer om Carl Fagerlund
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor carl fagerlund olika höjd orrefors märkt rd svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6491 Bordslampa
mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:37
-
6471 Bordslampor
4 + 1 st, bland annat Falkenberg, glasfot / mässin..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:27
*
Carl Fagerlund
Carl Fagerlund, svensk formgivare född i Kalmar 1915, död 2011 i Orrefors
Läs mer om 50/60-tal
Läs mer om Carl Fagerlund
nr 1110 8084
Carl Fagerlund
(1915-2011), Sverige
Bordslampor, 2 st, Carl Fagerlund (f. 1915), Orrefors märkt RD, olika höjd
Carl Fagerlund, svensk formgivare född i Kalmar 1915, död 2011 i Orrefors
| Utrop: | 2.600 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 22 maj 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 22/5 18:03:04 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
22 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Carl Fagerlund
Carl Fagerlund, svensk formgivare född i Kalmar 1915, död 2011 i OrreforsLäs mer om Carl Fagerlund
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor carl fagerlund olika höjd orrefors märkt rd svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6491 Bordslampa
mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:37 -
6471 Bordslampor
4 + 1 st, bland annat Falkenberg, glasfot / mässin..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:27



