FURNITURE / Cupboards & Cabinets / Vägghylla 912033
*
nr 91 2033
VÄGGHYLLA
Lenght: ()
M. spegel, L98
Estimate:
100
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday October 22 2001
at 16:00:00
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
VÄGGHYLLA
nr 91 2033
VÄGGHYLLA
Lenght: ()
M. spegel, L98
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday October 22 2001 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



