UR & KLOCKOR / Övriga ur / 461084
*
nr 46 1084
FICKUR Nyckeldragare, Serkisoff, Konstantinopel, silver
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 2 april 2001
kl 16:00:00
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fickur nyckeldragare konstantinopel serkisoff silver ädelmetall
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29
-
7107 Armband
18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
Aktuellt bud: 28.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16
-
8055 Armbandsur
Omega Constellation, Automatic, 18k guld. Armband ..//
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:53
*
nr 46 1084
FICKUR Nyckeldragare, Serkisoff, Konstantinopel, silver
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 april 2001 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fickur nyckeldragare konstantinopel serkisoff silver ädelmetall
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29 -
7107 Armband
18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
Aktuellt bud: 28.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16 -
8055 Armbandsur
Omega Constellation, Automatic, 18k guld. Armband ..//
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:53



