ÖVRIGT / Diverse / Fotoalbum/pigtittare 8321576
*
nr 832 1576
Fotoalbum/pigtittare
Sent 1800-tal
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juni 2013
kl 19:54:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/5 08:10:20
1
150 kr
1/6 14:37:42
2
150 kr
1/6 14:38:39
2
250 kr
2/6 13:04:20
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotoalbum lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40
-
8241 Bläckställ
Brons/mässing. Längd: 20 cm, höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23
-
8156 Brasskärm
rokokostil, guld, tyg/glas. Höjd: 113 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:16
-
8140 Eldset
smide, nutida. Höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
7210 Hängen
3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
*
Fotoalbum/pigtittare
nr 832 1576
Fotoalbum/pigtittare
Sent 1800-tal
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 3 juni 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 30/5 08:10:20 | 1 | 150 kr |
| 1/6 14:37:42 | 2 | 150 kr |
| 1/6 14:38:39 | 2 | 250 kr |
| 2/6 13:04:20 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotoalbum lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40 -
8241 Bläckställ
Brons/mässing. Längd: 20 cm, höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42 -
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23
-
8156 Brasskärm
rokokostil, guld, tyg/glas. Höjd: 113 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:16 -
8140 Eldset
smide, nutida. Höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
7210 Hängen
3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36



