GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Soppterrin 14413495
nr 1441 3495
Soppterrin
Gefle. Höjd: 30 cm
Kondition: krackeleringar
Utrop:
400 kr
måndag 10 januari 2022
kl 18:25:06
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Soppterrin
Kondition: krackeleringar
nr 1441 3495
Soppterrin
Gefle. Höjd: 30 cm
Kondition: krackeleringar
| Utrop: | 400 kr |
måndag 10 januari 2022 |
Gefle Porslinsfabrik AB