LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 6035405
nr 603 5405
CANDLESTICKS
one pair, silver plated, victorian style, height: 23,
1 par, nysilver, Nyrokoko, höjd: 23
100
SEK 400
Monday October 5 2009
at 19:02:59
100 kr
350 kr
200 kr
300 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.