FURNITURE / Tables / Lady's working table 13693400

nr 1369 3400

LADY'S WORKING TABLE

19th century, lyre-shaped leg, elm wood. Width: 59. Width: 43 cm. Height: 75 cm, wear, damages.

1800-tal, lyrformad fot, alm. Bredd: 59. Djup: 43 cm. Höjd: 75 cm

Condition: slitage, skador

800

SEK 300

Monday December 21 2020
at 19:47:39

Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor