Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / Vinkanna 8214167



*

nr 821 4167


Vinkanna

etsad dekor, nysilver, 1800-tal


Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 april 2013
kl 20:16:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/4 12:33:52 1      800 kr
22/4 16:38:54 2      800 kr
22/4 16:41:48 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsad dekor glas nysilver pläter vinkanna
  • 7157 Glasservis
    24 delar, Kosta Sigurd Persson, "Carl Gustaf". Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:51
  • 7155 Glasservis
    Slipad dekor, 55 del ca. Höjd: 10-17
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:09
  • 7058 Ã–lglas
    9 st, Orrefors. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:38
  • 7180 Rödvinsglas
    + vitvinsglas, 8 + 8 st, 2 olika modeller. Höjd: 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:08
  • 6413 SkÃ¥l
    5 st, Kosta Boda, Orrefors Boda. Höjd: 10-23. 5 c
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:40
  • 7095 SkÃ¥l
    Kristall, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Dia..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:48




Ladda ner broschyr