Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt.
Läs mer.
Det har blivit dags att dyka ner i Lisa Larsons värld igen.
Lisa Larson, denna småländska keramiker som kanske blivit mest känd för sina serier ABC-flickor, Skansen, Lilla zoo, Larsons ungar och All världens barn för Gustavsberg.
På Tema Upsala Ekeby hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Mari Simmulson, Eugen Trost, Anna-Lisa Thomson, Ingrid Atterberg, Vicke Lindstrand, Hjördis Oldfors, Dorothy Clough och Arthur Percy med flera
Smörtina med lock silver, Ferdinand Sehl D Ä, (verksam 1688-1731). Stämplade Stockholm 1713. Invändigt och delvis utvändigt förgylld. Räfflade tunnband runt livet, lock med hänkel och sprint. Längd: 10 cm. Djup: 8 cm. Höjd: 6,5 cm. Vikt: 254g Såldes för: 33.000 kr