GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 8983384
*
nr 898 3384
Fat
majolika, diameter: 40
Utrop:
800 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 juni 2014
kl 18:20:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/5 20:03:09
1
100 kr
2/6 15:17:27
2
Vinnande bud
2/6 17:06:24
3
200 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik majolika
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:47
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:13
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:24
-
7186 Kruka
med fat, Kina. Höjd: 14 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:39
*
Fat
nr 898 3384
Fat
majolika, diameter: 40
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 juni 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 28/5 20:03:09 | 1 | 100 kr |
| 2/6 15:17:27 | 2 | Vinnande bud |
| 2/6 17:06:24 | 3 | 200 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik majolika
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:47 -
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:13 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:24
-
7186 Kruka
med fat, Kina. Höjd: 14 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:39



