Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstake 8838621



*

nr 883 8621


Ljusstake

Silver, höjd: 18


Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 mars 2014
kl 18:22:55


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/3 21:05:37 1      350 kr
23/3 21:51:34 2      350 kr
24/3 17:02:09 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 7092 Ljusstake
    Teak/Metall, Digsmed, Danmark. Diameter: 12,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:17
  • 6770 Spegellampett
    Gustaviansk stil. Förgylld, två ljushållare. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:39
  • 6630 Spegellampett
    Vitmetall. Höjd: 33 cm, diameter: 21 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:23




Ladda ner broschyr