SILVER & METAL / Silver / Sauceboat 11807059
nr 1180 7059
SAUCEBOAT
silver, Möllenborg, 1849. Gilded on the inside. Diameter: 20 cm, weight: 596 g,
silver, Möllenborg, 1849. Invändigt förgylld. Diameter: 20 cm, vikt: 596 g
3000
SEK 1600
Monday April 30 2018
at 18:43:28
28/4 09:13:27
1.500 kr
29/4 14:56:13
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver