Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fotogenlampor 13778380



*

nr 1377 8380


Fotogenlampor

Ett par, Kina, keramik/mässing. Höjd: 13cm


Utrop:

500 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 februari 2021
kl 20:30:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/2 23:13:42 1      100 kr
5/2 16:53:51 2      200 kr
6/2 10:03:45 3      200 kr
6/2 10:03:45 2      200 kr (Budbetjänt)
6/2 10:06:31 3      250 kr
7/2 13:07:34 4      400 kr
7/2 17:01:18 3      350 kr
7/2 17:01:18 4      400 kr (Budbetjänt)
7/2 17:27:44 5      450 kr
7/2 18:04:19 6      500 kr
7/2 20:59:30 5      600 kr
7/2 22:51:58 7      1.000 kr
8/2 15:20:12 5      800 kr
8/2 15:20:12 7      900 kr (Budbetjänt)
8/2 16:48:12 8      1.000 kr
8/2 16:48:12 7      1.000 kr (Budbetjänt)
8/2 16:48:20 8      1.100 kr
8/2 16:48:44 8      Vinnande bud
8/2 17:35:22 6      1.200 kr
8/2 17:35:22 8      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien fotogenlampor gyllene, guldfärgad keramik kina kinesisk kinesiskt metall mässing
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr