BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 8293058
*
nr 829 3058
Ljusstakar
1 par, nysilver, höjd: 17 cm
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 maj 2013
kl 18:30:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/5 06:09:39
1
100 kr
26/5 15:09:40
2
250 kr
27/5 14:45:36
3
300 kr
27/5 17:08:48
4
400 kr
27/5 17:55:33
3
400 kr
27/5 17:56:09
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
8258 Kandelaber
nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:34
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27
-
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30
-
8065 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:48
-
8184 Spegellampetter
Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
*
Ljusstakar
nr 829 3058
Ljusstakar
1 par, nysilver, höjd: 17 cm
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 maj 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/5 06:09:39 | 1 | 100 kr |
| 26/5 15:09:40 | 2 | 250 kr |
| 27/5 14:45:36 | 3 | 300 kr |
| 27/5 17:08:48 | 4 | 400 kr |
| 27/5 17:55:33 | 3 | 400 kr |
| 27/5 17:56:09 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
8258 Kandelaber
nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:34 -
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27 -
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30
-
8065 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:48 -
8184 Spegellampetter
Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43



