Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowl 13592129



*

nr 1359 2129


BOWL

Silver/keramik, MEMA, 1975. Diameter: 14 cm. Weight: ca 510 g,


Silver/keramik, MEMA, 1975. Diameter: 14 cm. Vikt: ca 510 g


Estimate:

800

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday November 9 2020
at 20:18:33


  • Bid history
Time Bidder Bid
2/11 19:32:30 1      100 kr
7/11 13:46:19 2      250 kr
9/11 15:19:28 3      200 kr
9/11 15:19:28 2      250 kr (Robot)
9/11 15:27:14 4      Vinnande bud
9/11 20:13:03 2      400 kr
9/11 20:13:03 4      450 kr (Robot)
9/11 20:13:33 2      500 kr
9/11 20:13:33 4      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik mema silver skål ädelmetall
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:24
  • 7015 GLAZED TILES
    27 pieces, Holland, 18th century, 13, 5x13, 5 ca, ..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:07




Ladda ner broschyr