ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12257079
*
nr 1225 7079
Spegel
Skeppsventil, mässing, diameter: 46
Utrop:
800 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 december 2018
kl 18:54:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/12 00:35:05
1
600 kr
17/12 15:24:48
2
600 kr
17/12 15:24:48
1
600 kr (Budbetjänt)
17/12 15:25:34
2
700 kr
17/12 18:38:34
3
1.000 kr
17/12 18:46:14
1
1.200 kr
17/12 18:47:52
3
1.400 kr
17/12 18:48:19
1
1.500 kr
17/12 18:49:10
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing skeppsventil spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1225 7079
Spegel
Skeppsventil, mässing, diameter: 46
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 december 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 17/12 00:35:05 | 1 | 600 kr |
| 17/12 15:24:48 | 2 | 600 kr |
| 17/12 15:24:48 | 1 | 600 kr (Budbetjänt) |
| 17/12 15:25:34 | 2 | 700 kr |
| 17/12 18:38:34 | 3 | 1.000 kr |
| 17/12 18:46:14 | 1 | 1.200 kr |
| 17/12 18:47:52 | 3 | 1.400 kr |
| 17/12 18:48:19 | 1 | 1.500 kr |
| 17/12 18:49:10 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing skeppsventil spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



