GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 13603453
*
nr 1360 3453
Vas
majolika, omkring 1900. Höjd: 36 cm
Kondition: nagg
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2020
kl 19:47:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/11 14:22:42
1
100 kr
16/11 12:05:33
2
300 kr
16/11 17:17:08
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika vas
-
8235 Glas
3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:03
-
8334 Vas
benmassa. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53
-
8238 Vas
Böhmen, glas, guld/vit. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52
*
Vas
Kondition: nagg
nr 1360 3453
Vas
majolika, omkring 1900. Höjd: 36 cm
Kondition: nagg
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2020 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/11 14:22:42 | 1 | 100 kr |
| 16/11 12:05:33 | 2 | 300 kr |
| 16/11 17:17:08 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika vas
-
8235 Glas
3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:03 -
8334 Vas
benmassa. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53 -
8238 Vas
Böhmen, glas, guld/vit. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52



