GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 17099022
nr 1709 9022
Vas
Herman August Kähler. Danmark, glaserat lergods, jugend. Signerad HAK. Höjd: 34 cm
Kondition: nagg, glasyrbortfall, större naggskada vid fotring
Utrop:
1.500 kr
Såld:
800 kr
måndag 16 juni 2025
kl 20:36:26
13/6 14:05:12
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.