GLAS OCH KERAMIK / Konstglas / Vas 8941076
*
nr 894 1076
Paul Kedelv
(1917-1990), Sverige
Vas, Flygsfors, Kedelv, - 55, höjd: 44
Paul Kedelv, svensk glasformgivare född 1917, död 1990.
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 maj 2014
kl 20:19:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/5 17:57:19
1
150 kr
12/5 18:39:32
2
Vinnande bud
- Tema
12 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flygfors flygsfors glaskonst kedelv konstglas paul kedelv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
-
6324 Konstglas
2 delar, Vaser, gröntonat glas, Holmegaard & Orref..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:16
-
6040 Miniatyrvas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Stengods..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:38
-
6278 Oljemålning
R. Zirvas J: son, stadsmotiv. Signerad. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:24
-
1013 Serigrafi
Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad 26/2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15
-
6416 Skål
+ vas, blåglaserat, signerat "CJ". Diameter: 14 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:50
-
6045 Strutvas
med prismor, fot i nysilver med dekor av påfåglar...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:59
*
Paul Kedelv
Paul Kedelv, svensk glasformgivare född 1917, död 1990.
Läs mer om 50/60-tal
nr 894 1076
Paul Kedelv
(1917-1990), Sverige
Vas, Flygsfors, Kedelv, - 55, höjd: 44
Paul Kedelv, svensk glasformgivare född 1917, död 1990.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 maj 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/5 17:57:19 | 1 | 150 kr |
12/5 18:39:32 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
12 maj
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flygfors flygsfors glaskonst kedelv konstglas paul kedelv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vas
-
6324 Konstglas
2 delar, Vaser, gröntonat glas, Holmegaard & Orref..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:16 -
6040 Miniatyrvas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Stengods..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:38 -
6278 Oljemålning
R. Zirvas J: son, stadsmotiv. Signerad. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:24
-
1013 Serigrafi
Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad 26/2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15 -
6416 Skål
+ vas, blåglaserat, signerat "CJ". Diameter: 14 cm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:50 -
6045 Strutvas
med prismor, fot i nysilver med dekor av påfåglar...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:59