Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Karotter 8941058



*

nr 894 1058


Stig Lindberg

(1916-1982), Sverige


Karotter, och kokotter, 7 del, Stig Lindberg (1916-1982), Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter


Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.

Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 maj 2014
kl 19:20:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/5 19:21:41 1      100 kr
4/5 06:24:55 2      200 kr
5/5 12:10:55 3      200 kr
10/5 07:23:11 4      300 kr
12/5 19:15:07 5      Vinnande bud



  • Tema
  • 12 maj

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Stig Lindberg

Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.

Läs mer om Stig Lindberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brun med vita kanter coq karotter keramik och kokotter skandinavisk keramik stig lindberg svensk keramik sverige ugnssäker
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8342 BÃ¥lskÃ¥l
    Imaridekor. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:41
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8303 Fat
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:54
  • 8082 Frukter
    stengods, diverse, 18 st. Längd: 4-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05




Ladda ner broschyr