MÖBLER / Bord / Bord 5806038
*
nr 580 6038
Bord
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:23:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 15:10:17
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord höjd 62 polen polsk, poland, polish
-
8093 Bordslampa
Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stoc..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:24
-
8062 Bordslampa
Mässing med glasskärm. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:19
-
6491 Bordslampa
mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:37
-
8161 Bordslampfot
Upsala-Ekeby, glaserad keramik. Diameter: 20 cm, h..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:53
-
8145 Fåtöljer
1 par + bord, rotting och glas. Diameter: 71 cm, h..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:17
-
8143 Lampbord
ett par, rotting och glas. Diameter: 48 cm, höjd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:41
*
Bord
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6038
Bord
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/4 15:10:17 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord höjd 62 polen polsk, poland, polish
-
8093 Bordslampa
Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stoc..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:24 -
8062 Bordslampa
Mässing med glasskärm. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:19 -
6491 Bordslampa
mässing. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:37
-
8161 Bordslampfot
Upsala-Ekeby, glaserad keramik. Diameter: 20 cm, h..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:53 -
8145 Fåtöljer
1 par + bord, rotting och glas. Diameter: 71 cm, h..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:17 -
8143 Lampbord
ett par, rotting och glas. Diameter: 48 cm, höjd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:41



