MÖBLER / Soffor / Soffa 6993679

nr 699 3679

Soffa

Sekelskifte 1900, Gotisk, Relief, längd: 112

Utrop:

700 kr

Såld:

550 kr

måndag 30 maj 2011
kl 17:11:32

Gotiken
Till ca 1500-talet.Uppstod i Frankrike vid 1100-talets mitt. Nådde Norden vid 1200-talet. Ursprungligen en förklenande italiensk benämning med hänsyftning på goter; barbarer.
Nygotiken
Vid ca 1820-40-talet. Inspirationen kom från England.