Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Skulpturtavlor 6104167



*

nr 610 4167


Skulpturtavlor

2 pcs, Fritz Diller (1875-1945), Germany, kronhjortar, 24x31, nickel silver, early 20th century,


2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal


Estimate:

1000

Sold:

SEK 1900

Auction date:

Monday November 16 2009
at 17:28:10


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/11 17:17:34 1      700 kr
15/11 23:49:31 2      750 kr
16/11 16:08:30 3      900 kr
16/11 16:46:58 2      900 kr
16/11 16:47:19 2      1.200 kr
16/11 17:13:40 3      1.200 kr
16/11 17:14:37 4      1.600 kr
16/11 17:14:46 3      1.500 kr
16/11 17:17:44 2      1.700 kr
16/11 17:20:40 3      1.800 kr
16/11 17:23:10 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
  • 7206 SCULPTURE
    Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:15
  • 7041 SCULPTURE
    brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:33
  • 7057 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:05




Ladda ner broschyr