ÖVRIGT / Smycken / Ring 16284112
*
nr 1628 4112
Ring
14k guld. Med 7 st. Rubiner, Ringmått: 18, Vikt: 2 g
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 juni 2024
kl 19:57:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/6 13:29:58
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring rubiner smycken vintage
-
3400 Gouache
Mats Norryd (1944-1989), Sverige. "Mordor", motiv ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 18:32
-
3372 Ljuskrona
Rokokostil, senare elektifiering. Höjd: ca 70 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 20:25
-
3140 Oljemålning
B Ringvall, Signerad, fiskebodar. Olja på duk, 34x..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 19:57
-
3408 Ring
Jacob Hull, Danmark, metall, med ametist
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 20:08
-
3418 Serveringsbest..
4 delar, i etui, silver, ciselerad dekor. Längd: 1..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 19:10
-
3076 Serveringsvagn
1950-tal, rotting/Metall, med lös bricka. Längd: 6..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 18:46
*
Ring
nr 1628 4112
Ring
14k guld. Med 7 st. Rubiner, Ringmått: 18, Vikt: 2 g
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 juni 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/6 13:29:58 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring rubiner smycken vintage
-
3400 Gouache
Mats Norryd (1944-1989), Sverige. "Mordor", motiv ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 18:32 -
3372 Ljuskrona
Rokokostil, senare elektifiering. Höjd: ca 70 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 20:25 -
3140 Oljemålning
B Ringvall, Signerad, fiskebodar. Olja på duk, 34x..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 19:57
-
3408 Ring
Jacob Hull, Danmark, metall, med ametist
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 20:08 -
3418 Serveringsbest..
4 delar, i etui, silver, ciselerad dekor. Längd: 1..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 19:10 -
3076 Serveringsvagn
1950-tal, rotting/Metall, med lös bricka. Längd: 6..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
30 sept kl 18:46