GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Potpurriurna 15191048

nr 1519 1048

Potpurriurna

med lock, Marieberg, fajans. Signerad 1770. Polykromt bemålad, skulpterad dekor i form av grenar med bladverk och blommor i relief. Lockknopp i form av fågel. Höjd: 34 cm

Kondition: slitage, skador, lagningar

Utrop:

12.000 kr

Såld:

8.200 kr

måndag 30 januari 2023
kl 18:55:30

  • Klassiska
  • 30 jan

Klassiska

Läs mer om Klassiska