Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 9794118



*

nr 979 4118


Porslin

5 delar. Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle


Utrop:

400 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 september 2015
kl 20:36:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/9 09:53:48 1      100 kr
7/9 19:44:28 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin röd rubin svensk keramik svenska keramiker
  • 8329 Bordslampa
    Porslin. Höjd: 75 ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:13
  • 8353 Bordslampfötter
    ett par, Porslin. Höjd: 47 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:37
  • 8382 Figuriner
    3 st, Royal Copenhagen, kaniner & mus. Höjd: 55,5-..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:40
  • 8288 Kannor
    2 st + tedosa, porslin, bland annat Kina, 12,5-13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:08
  • 8372 Mockakoppar
    8 st + fat, Royal Copenhagen, Musselmalet. Höjd: 5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:43
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, porslin, 1800-tal. Längd: 26 cm. Dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58




Ladda ner broschyr