Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Misc. paintings / Picture 10357606



*

nr 1035 7606


PICTURE

silver, Piazza Bernardi. 15x19,


silver, Piazza Bernardi. 15x19


Estimate:

600

Sold:

SEK 250

Auction date:

Monday May 2 2016
at 18:13:37


  • Bid history
Time Bidder Bid
27/4 13:35:57 1      100 kr
2/5 15:15:34 2      Vinnande bud
2/5 17:56:00 1      200 kr
2/5 17:56:00 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konst piazza bernardi silver tavla ädelmetall
  • 8024 Konsttryck
    Zhen-Huan Lu, "American Flag", outer dimensions in..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:09
  • 1010 Konstverk
    Allen Jones, "Shoe Box", 7 st litografier + sculp..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:01
  • 8058 Ritning
    Fastighet, Kv Klippan, Stockholm, Sweden. Signed, ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:49




Ladda ner broschyr