Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Hängsmycke 9287796



*

nr 928 7796


Hängsmycke

Silver/Emalj samt orientaliska pärlor, 1800-tal


Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 december 2014
kl 19:43:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/11 21:58:08 1      200 kr
28/11 22:14:52 2      150 kr
28/11 22:14:53 1      200 kr (Budbetjänt)
28/11 22:18:06 2      250 kr
1/12 19:19:09 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hängsmycke silver smycken vintage ädelmetall
  • 7091 Armband
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, ..//
    Aktuellt bud: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:38
  • 7176 Collier
    + brosch, 2 delar, granater, modell äldre. Längd: ..//
    Aktuellt bud: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 7112 Ring
    18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:29




Ladda ner broschyr