Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Pendant 8269332



*

nr 826 9332


PENDANT

Silver / ametist, 1940s,


Silver / ametist, 40-tal


Estimate:

400

Sold:

SEK 450

Auction date:

Monday May 13 2013
at 19:31:46


  • Bid history
Time Bidder Bid
8/5 20:13:35 1      100 kr
10/5 10:52:38 2      200 kr
10/5 16:58:49 3      200 kr
10/5 20:57:55 4      Vinnande bud
13/5 10:43:48 5      300 kr
13/5 10:44:47 5      400 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ametist hängsmycke silver smycken vintage ädelmetall
  • 6011 Armband med be..
    18k guld. Length: 17, 5 cm, weight: 5, 7g ca,
    Present: SEK 3800

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:53
  • 6500 BROOCH
    18k guld, with brilliant. Length: 3, 8 cm, weight:..//
    Present: SEK 4400

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:15
  • 6339 PEARL NECKLACE
    8k, med stenar, 3, 2gl. 41, weight, 3. 2g ca. Leng..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:10




Ladda ner broschyr