KONST / Oljemålningar / Oljemålning 10458334
*
nr 1045 8334
Axel Fridell
(1894-1935), Sverige
Oljemålning, Axel Fridell (1894-1935), -19, man med stråkinstrument, 22x15
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Utrop:
4.000 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 juli 2016
kl 20:59:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/7 17:52:33
1
2.000 kr
4/7 20:54:48
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Läs mer om Axel Fridell
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
*
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Läs mer om Axel Fridell
nr 1045 8334
Axel Fridell
(1894-1935), Sverige
Oljemålning, Axel Fridell (1894-1935), -19, man med stråkinstrument, 22x15
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
| Utrop: | 4.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 juli 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/7 17:52:33 | 1 | 2.000 kr |
| 4/7 20:54:48 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk mÃ¥lare och grafiker,Läs mer om Axel Fridell
- Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06



