Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Servettringar 8639803



*

nr 863 9803


Servettringar

6 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960-tal, längd: 4, 5


Utrop:

800 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 december 2013
kl 19:42:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/11 02:19:09 1      500 kr
30/11 19:28:08 2      600 kr
1/12 06:29:26 1      800 kr
2/12 17:14:46 3      1.100 kr
2/12 19:32:40 4      1.000 kr
2/12 19:33:23 4      1.200 kr
2/12 19:37:18 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: servettringar silver smycken vintage ädelmetall
  • 7107 Armband
    18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
    Aktuellt bud: 35.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:16
  • 7178 Broscher
    2 st, silver, Malteserkors & blomma. Höjd: 4-7 cm...//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:46
  • 7110 Fotomedaljong
    18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Vikt: 7,6 g
    Aktuellt bud: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:28
  • 7113 Hänge
    18k guld. Med stenar, Kedja i doublè. Bruttovikt: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:45
  • 7210 Hängen
    3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 7112 Ring
    18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38




Ladda ner broschyr