![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Lithographs / Litograph in colors 7437013
*
nr 743 7013
Jim Dine
(f. 1935), USA
Jim Dine, 1982, Louisiana Hearts, 53/100 mm: 22x35,
LITOGRAPH IN COLORS (F), Jim Dine, 1982, Louisiana Hearts, 53/100 mm: 22x35
Jim Dine, American pop artist, born 1935.
Droit De Suite
Estimate:
4500
Sold:
SEK 6400
Auction date:
Monday February 27 2012
at 18:23:47
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/2 23:09:21
1
4.000 kr
23/2 08:18:48
2
5.400 kr
26/2 20:04:55
3
5.100 kr
27/2 06:43:36
2
Vinnande bud
27/2 11:22:18
1
5.400 kr
27/2 18:09:50
1
5.600 kr
27/2 18:10:19
1
5.800 kr
27/2 18:14:48
1
6.000 kr
27/2 18:18:47
4
6.300 kr
- Thema-auction
Feb 27
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Read more about Grafik
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik jim dine litografi litografier litografiskt blad louisiana hearts svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1012 LITOGRAPH IN C..
Antoni TÃ pies (1923-2012), Spain. "7 Novembre". Si..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:43
-
6209 LITOGRAPH IN C..
Antonio Segui (1934-2022). Signed, numbered 26/99,..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:18
-
6283 LITOGRAPH IN C..
Bengt Eriksson, "Narkissos". Signed. Litograph in ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:32
-
5020 LITOGRAPH IN C..
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sweden. Signed, numb..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:47
-
6411 LITOGRAPH IN C..
Bert Håge Häverö (1932-2014). Signed, numbered 329..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12
-
6296 LITOGRAPH IN C..
Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sweden. Sign..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:10
*
Jim Dine
Jim Dine, American pop artist, born 1935.
Read more about Grafik
nr 743 7013
Jim Dine
(f. 1935), USA
Jim Dine, 1982, Louisiana Hearts, 53/100 mm: 22x35,
LITOGRAPH IN COLORS (F), Jim Dine, 1982, Louisiana Hearts, 53/100 mm: 22x35
Jim Dine, American pop artist, born 1935.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 4500 |
Sold: | SEK 6400 |
Auction date: |
Monday February 27 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
16/2 23:09:21 | 1 | 4.000 kr |
23/2 08:18:48 | 2 | 5.400 kr |
26/2 20:04:55 | 3 | 5.100 kr |
27/2 06:43:36 | 2 | Vinnande bud |
27/2 11:22:18 | 1 | 5.400 kr |
27/2 18:09:50 | 1 | 5.600 kr |
27/2 18:10:19 | 1 | 5.800 kr |
27/2 18:14:48 | 1 | 6.000 kr |
27/2 18:18:47 | 4 | 6.300 kr |
- Thema-auction
Feb 27
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.![](/tema/themes/{7D72AADE-6D92-4999-AD32-DDDAAE47E348}_183x97.jpg)
Read more about Grafik
- Artist/Designer
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik jim dine litografi litografier litografiskt blad louisiana hearts svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1012 LITOGRAPH IN C..
Antoni TÃ pies (1923-2012), Spain. "7 Novembre". Si..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:43 -
6209 LITOGRAPH IN C..
Antonio Segui (1934-2022). Signed, numbered 26/99,..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:18 -
6283 LITOGRAPH IN C..
Bengt Eriksson, "Narkissos". Signed. Litograph in ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:32
-
5020 LITOGRAPH IN C..
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sweden. Signed, numb..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:47 -
6411 LITOGRAPH IN C..
Bert Håge Häverö (1932-2014). Signed, numbered 329..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12 -
6296 LITOGRAPH IN C..
Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sweden. Sign..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:10