LIGHTING / Chandeliers & Ceiling lamps / Lighting armature 5806013
*
nr 580 6013
LIGHTING ARMATURE
Funkis, diameter: 33,
Funkis, diameter: 33
Estimate:
100
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:21:03
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/4 12:59:57
1
200 kr
24/4 15:30:47
2
200 kr
26/4 23:59:41
3
650 kr
27/4 14:37:29
4
600 kr
27/4 14:38:23
4
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
6655 HANGING LAMP
with pendants. Diameter: 40 cm,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:16
-
6634 Fönsterbelysning
3 pcs, glass. Height: 21 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:53
-
6420 CHANDELIER
with pendants, empirestil. Height: 60 cm,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:34
-
6676 CHANDELIER
with pendants, stomme i mässing, åtta ljusarmar. D..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:36
-
6675 CHANDELIER
with pendants, stomme i vitmetall, contemporary pr..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:23
-
3244 CHANDELIER
pendants. Height: 100 ca,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:27
*
LIGHTING ARMATURE
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6013
LIGHTING ARMATURE
Funkis, diameter: 33,
Funkis, diameter: 33
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 22/4 12:59:57 | 1 | 200 kr |
| 24/4 15:30:47 | 2 | 200 kr |
| 26/4 23:59:41 | 3 | 650 kr |
| 27/4 14:37:29 | 4 | 600 kr |
| 27/4 14:38:23 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
6655 HANGING LAMP
with pendants. Diameter: 40 cm,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:16 -
6634 Fönsterbelysning
3 pcs, glass. Height: 21 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:53 -
6420 CHANDELIER
with pendants, empirestil. Height: 60 cm,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:34
-
6676 CHANDELIER
with pendants, stomme i mässing, åtta ljusarmar. D..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:36 -
6675 CHANDELIER
with pendants, stomme i vitmetall, contemporary pr..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:23 -
3244 CHANDELIER
pendants. Height: 100 ca,
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:27



