BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 17423454

nr 1742 3454

Carl Hjalmar Norrström

(1853-1924), Sverige

Takarmatur, Jugend. Stomme av koppar med dekor av maskrosor och annan växtlighet. Diameter: 45 cm. Hjalmar Norrström bodde på Ängsvägen 21 i Storängen

Kondition: Tyget med slitage och skador. Saknar elektrifiering/ljuspunkter

Carl Hjalmar Norrström, svensk ståletsare, skulptör och porträttmålare född i Eskilstuna 1853, död 1924 i Storängen.

Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.000 kr

måndag 24 november 2025
kl 20:41:28

24/11 16:38:11 1      Vinnande bud

Carl Hjalmar Norrström

Läs mer om Carl Hjalmar Norrström
Jugend