Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 15354126



*

nr 1535 4126


JARDINIERE

+ dish, Gefle, 1920s. Ceramics. Length: 33-35 cm, cracks.


+ fat, Gefle, 1920-tal. Keramik. Längd: 33-35 cm


Condition: spricka/ sprickor

Estimate:

500

Sold:

SEK 1200

Auction date:

Monday April 24 2023
at 20:44:32


  • Bid history
Time Bidder Bid
18/4 15:55:14 1      300 kr
20/4 18:09:17 2      150 kr
20/4 18:09:17 1      200 kr (Robot)
22/4 12:12:38 3      400 kr
24/4 16:07:24 4      400 kr
24/4 16:07:24 3      400 kr (Robot)
24/4 16:08:03 4      450 kr
24/4 19:09:53 5      1.100 kr
24/4 20:00:03 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka fat gefle jardiniere keramik kruka svensk keramik svenska keramiker
  • 6538 EGG WARMER
    Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:03
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:19
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:53
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:13
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:57
  • 6643 DISH
    Mateus, Portugal, porcelain. Diameter: 42 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:31




Ladda ner broschyr