ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 15417518
*
nr 1541 7518
GOUACHE
Stig Hernborg, Kvinnostudie. Signed. 66. Image dimensions: 39x47 cm, outer dimensions including frame: 51x60,
Stig Hernborg, Kvinnostudie, Signerad. 66. Bildmått: 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday May 22 2023
at 20:29:32
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/5 08:33:24
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kvinnostudie stig hernborg täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Present: SEK 1500
Auction ends
today
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 500
Auction ends
today
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
*
GOUACHE
nr 1541 7518
GOUACHE
Stig Hernborg, Kvinnostudie. Signed. 66. Image dimensions: 39x47 cm, outer dimensions including frame: 51x60,
Stig Hernborg, Kvinnostudie, Signerad. 66. Bildmått: 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday May 22 2023 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 16/5 08:33:24 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kvinnostudie stig hernborg täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Present: SEK 1500
Auction ends
today
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 500
Auction ends
today
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22



