![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11446147
*
nr 1144 6147
Ewald Dahlskog
(1894-1950), Sverige
Ewald Dahlskog (1894-1950), Sweden. 1914, mountain scenery, 50x64, with dedication,
GOUACHE, 1914, Bergslandskap, 50x64, med dedikation
Ewald Dahlskog, born 1894 in Stockholm, dead 1950, Swedish painter and ceramist.
Droit De Suite
Estimate:
800
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday November 20 2017
at 20:34:49
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/11 17:46:37
1
600 kr
18/11 16:16:14
2
600 kr
18/11 16:16:14
1
600 kr (Robot)
18/11 16:16:42
2
700 kr
19/11 18:18:40
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, born 1894 in Stockholm, dead 1950, Swedish painter and ceramist.
Read more about Ewald Dahlskog
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bergslandskap dedikation ewald dahlskog gouache svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12
*
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, born 1894 in Stockholm, dead 1950, Swedish painter and ceramist.
Läs om budbetjänten
Read more about Ewald Dahlskog
nr 1144 6147
Ewald Dahlskog
(1894-1950), Sverige
Ewald Dahlskog (1894-1950), Sweden. 1914, mountain scenery, 50x64, with dedication,
GOUACHE, 1914, Bergslandskap, 50x64, med dedikation
Ewald Dahlskog, born 1894 in Stockholm, dead 1950, Swedish painter and ceramist.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 800 |
Sold: | SEK 800 |
Auction date: |
Monday November 20 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
17/11 17:46:37 | 1 | 600 kr |
18/11 16:16:14 | 2 | 600 kr |
18/11 16:16:14 | 1 | 600 kr (Robot) |
18/11 16:16:42 | 2 | 700 kr |
19/11 18:18:40 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Ewald Dahlskog
Ewald Dahlskog, born 1894 in Stockholm, dead 1950, Swedish painter and ceramist.Read more about Ewald Dahlskog
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bergslandskap dedikation ewald dahlskog gouache svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:12