GLASS & CERAMICS / Ceramics / Fat 11654308
*
nr 1165 4308
Fat
+ vase, Uppsala Ekeby / Gefle, diameter: 33 + cm, height: 21 cm, minor cracks.
+ vas, Uppsala Ekeby / Gefle, diameter: 33 + cm, höjd: 21 cm
Condition: nagg
Estimate:
400
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday February 26 2018
at 18:28:46
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/2 07:09:46
1
200 kr
22/2 21:48:44
1
Vinnande bud
26/2 08:42:45
1
justering av budtak
26/2 18:23:47
2
200 kr
26/2 18:23:47
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle keramik svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby vas
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Present: SEK 600
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:47
-
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:13
-
6539 DISH
Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:24
*
Fat
Condition: nagg
Läs om budbetjänten
nr 1165 4308
Fat
+ vase, Uppsala Ekeby / Gefle, diameter: 33 + cm, height: 21 cm, minor cracks.
+ vas, Uppsala Ekeby / Gefle, diameter: 33 + cm, höjd: 21 cm
Condition: nagg
| Estimate: | 400 |
|---|---|
| Sold: | SEK 250 |
| Auction date: |
Monday February 26 2018 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 21/2 07:09:46 | 1 | 200 kr |
| 22/2 21:48:44 | 1 | Vinnande bud |
| 26/2 08:42:45 | 1 | justering av budtak |
| 26/2 18:23:47 | 2 | 200 kr |
| 26/2 18:23:47 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle keramik svensk keramik svenska keramiker uppsala ekeby vas
-
7043 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Present: SEK 600
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:47 -
6066 DISH
+ bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:13 -
6539 DISH
Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
Present: SEK 350
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:24



