Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / Skrivbordsuppsats 16044097



*

nr 1604 4097


Skrivbordsuppsats

2 delar, bläckhorn och läskpress, nysilver, Gerotin


Utrop:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 mars 2024
kl 20:25:47


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gerotin nysilver pläter skrivbordsuppsats
  • 8020 Bestick
    55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:40
  • 8241 Bläckställ
    Brons/mässing. Längd: 20 cm, höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:42
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:23
  • 8156 Brasskärm
    rokokostil, guld, tyg/glas. Höjd: 113 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:16
  • 8140 Eldset
    smide, nutida. Höjd: 70 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:51
  • 7210 Hängen
    3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr