Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Stolar & FÃ¥töljer / Stol 9951056



*

nr 995 1056


Ilmari Tapiovaara

(1914-1999), Finland


Stol, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Mademoiselle


Ilmari Tapiovaara, finländsk formgivare född 1914, död 1999.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 november 2015
kl 19:51:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/11 20:26:18 1      1.500 kr
14/11 17:30:33 2      1.100 kr
14/11 17:30:33 1      1.200 kr (Budbetjänt)
14/11 17:31:34 2      1.300 kr
14/11 17:31:34 1      1.400 kr (Budbetjänt)
16/11 18:07:21 3      1.500 kr
16/11 18:07:21 1      1.500 kr (Budbetjänt)
16/11 18:09:40 3      1.600 kr
16/11 18:41:30 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 16 nov

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Ilmari Tapiovaara

Ilmari Tapiovaara, finländsk formgivare född 1914, död 1999.

Läs mer om Ilmari Tapiovaara
  • Läs mer...
Dantestolen
Kraftig fällstol med svängda, kryssade ben, arm- och ryggstöd.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland ilmari tapiovaara karmstol karmstolar mademoiselle norden nordeuropa nordisk stol stolar
  • 8162 BaljfÃ¥tölj
    sengustaviansk stil, förgylld med röd klädsel
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 8164 Bergère
    Gustaviansk stil
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:11
  • 8163 Bergèrer
    ett par, Louis XVI-stil, förgyllda med röd klädsel
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 8152 Dantestol
    ek, grön/röd, kretong
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:26
  • 1011 FÃ¥tölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 1012 FÃ¥tölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:59




Ladda ner broschyr