Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 7574335



*

nr 757 4335


Keramik

3 delar, Kunglig Dansk Royal Copenhagen, "Musselmaalet", höjd: 5-8


Kondition: mindre nagg

Utrop:

700 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 maj 2012
kl 19:48:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/5 19:24:11 1      500 kr
6/5 22:04:29 2      650 kr
7/5 12:59:00 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Kunglig Dansk (Royal Copenhagen)
Royal Copenhagen, ursprungligen Den Kongelige Porcelænsfabrik, eller till vardags Kunglig Dansk på svenska, är en av Europas äldsta tillverkare av porslin. Fabriken grundades redan 1775.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8342 BÃ¥lskÃ¥l
    Imaridekor. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:41
  • 8161 Bordslampfot
    Upsala-Ekeby, glaserad keramik. Diameter: 20 cm, h..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:53
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8303 Fat
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:54




Ladda ner broschyr