Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 6216055



*

nr 621 6055


Hjördis Oldfors

(1920-2014), Sverige


Keramik, 4 delar. "Poäng", design Hjördis Oldfors, 1950-tal


Hjördis Oldfors, svensk keramiker född 1920, död 2014.

Utrop:

100 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2010
kl 17:14:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/1 17:57:57 1      Vinnande bud
24/1 17:02:48 2      200 kr



  • Tema

  • Konstnär/Designer

Hjördis Oldfors

Hjördis Oldfors, svensk keramiker född 1920, död 2014.

Läs mer om Hjördis Oldfors
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hjördis oldfors keramik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8342 BÃ¥lskÃ¥l
    Imaridekor. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:41
  • 8161 Bordslampfot
    Upsala-Ekeby, glaserad keramik. Diameter: 20 cm, h..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:53
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8303 Fat
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:54




Ladda ner broschyr