BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Kandelabrar 5467100

nr 546 7100

Kandelabrar

1 par, pläter, 1800-tal, höjd: 48 (lagning)

måndag 13 oktober 2008

Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.