Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / SkÃ¥l 11299452



*

nr 1129 9452


Skål

nysilver, diameter: 29 cm


Kondition: slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 september 2017
kl 18:52:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/9 21:01:30 1      300 kr
18/9 15:07:46 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter skål smycken vintage
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:13
  • 6413 SkÃ¥l
    5 st, Kosta Boda, Orrefors Boda. Höjd: 10-23. 5 c
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:40
  • 6384 SkÃ¥l
    Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:36
  • 7095 SkÃ¥l
    Kristall, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Dia..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:48
  • 7097 SkÃ¥l
    Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Dia..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:27
  • 7187 SkÃ¥l
    Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Diame..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:42




Ladda ner broschyr