Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Kolonnljusstake 6104661



*

nr 610 4661


Kolonnljusstake

nysilver, höjd: 31


Utrop:

300 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 november 2009
kl 18:10:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/11 11:48:51 1      350 kr
16/11 12:01:55 2      Vinnande bud
16/11 16:39:11 3      550 kr
16/11 16:39:54 3      650 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kolonnljusstake ljusstakar ljusstake nysilver pläter
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8253 Ljuslyktor
    3 st, Glas. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:27
  • 8010 Ljusstakar
    Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:30
  • 8065 Ljusstake
    Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:48




Ladda ner broschyr