Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Charger 17255030



*

nr 1725 5030


Ingrid Atterberg

(1920-2008), Sverige


Ingrid Atterberg (1920-2008), Sweden. Upsala Ekeby. Ceramics, mid 20th century. Märkt UE Sweden 1029/188 Abg. Diameter: 31, 5 cm,


CHARGER, Upsala Ekeby. Keramik, 1900-talets mitt. Märkt UE Sweden 1029/188 Abg. Diameter: 31,5 cm


Ingrid Atterberg, born 1920, Swedish ceramist.

Estimate:

600

Sold:

SEK 400

Auction date:

Monday September 22 2025
at 19:55:03


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/9 01:09:44 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Ingrid Atterberg

Ingrid Atterberg, born 1920, Swedish ceramist.

Read more about Ingrid Atterberg
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ingrid atterberg keramik skålfat svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige upsala ekeby
  • 6538 EGG WARMER
    Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:03
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:19
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:13
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:57
  • 6643 DISH
    Mateus, Porutgal, porcelain. Diameter: 42 cm,
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:31
  • 6644 DISH
    med hänklar, Agneta Livinj, keamik. Diameter: 35 cm,
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:02




Ladda ner broschyr