GLASS & CERAMICS / Ceramics / Dish 16022008

nr 1602 2008

Stig Lindberg

(1916-1982), Sverige

2 pcs, Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavsberg 1955-1969. Konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15, 5x15, 5 cm respektive 20x20 cm, nagg och skador.

DISH, 2 st, Domino, Gustavsberg 1955-1969. Konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15,5x15,5 cm respektive 20x20 cm

Condition: nagg och skador

Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.

800

SEK 700

Monday February 26 2024
at 19:27:23

  • Thema-auction
  • Feb 26

Stig Lindberg

Read more about Stig Lindberg

  • Artist/Designer

Stig Lindberg

Read more about Stig Lindberg