GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 9412066
*
nr 941 2066
JARDINIERE
Maiolica, height: 21, diameter: 22, wear.
Majolika, höjd: 21, diameter: 22
Condition: slitage
Estimate:
500
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday February 16 2015
at 18:28:05
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/2 22:41:50
1
150 kr
10/2 11:41:49
2
250 kr
15/2 19:53:09
3
500 kr
15/2 20:06:37
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik majolika ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
8242 JARDINIERE
nickel silver, Art Nouveau, late 19th - early 20th..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56
-
8244 JARDINIERE
silver, K Anderson, 1894. Length: 48 cm, height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47
*
JARDINIERE
Condition: slitage
nr 941 2066
JARDINIERE
Maiolica, height: 21, diameter: 22, wear.
Majolika, höjd: 21, diameter: 22
Condition: slitage
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 600 |
| Auction date: |
Monday February 16 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 9/2 22:41:50 | 1 | 150 kr |
| 10/2 11:41:49 | 2 | 250 kr |
| 15/2 19:53:09 | 3 | 500 kr |
| 15/2 20:06:37 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor keramik majolika ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
8242 JARDINIERE
nickel silver, Art Nouveau, late 19th - early 20th..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56 -
8244 JARDINIERE
silver, K Anderson, 1894. Length: 48 cm, height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47



