GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 4355081
nr 435 5081
VASE
Lenght: ()
'D 9/2' Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Gävle Sverige 1930, lergods, Lagning inre spricka, klotform med horisontella terrasser jämnt fördelade över ytan, höjd 20 cm, målad signatur: 'Lava' (vilket är glasyrens namn), skador, lagningar, littertur: Modern Swedish Decorative Art / Nils G. Wollin / sid 144 bild
1000
SEK 750
Monday October 30 2006
at 16:00:00
27/10 18:25:40
700 kr
30/10 12:57:32